o. Damian Sochacki OCD

O WYKŁADOWCY

Nazywam się Damian Sochacki, urodziłem się w Krakowie, tutaj dorastałem i w tym królewskim mieście teraz pracuję. W dzieciństwie czytałem dużo bajek, zwłaszcza pięknie ilustrowanych opowiadań Aleksandra Puszkina. Pamiętam, że jego zwierzęta mówiły, książęta i księżniczki marzyli tylko o prawdziwej miłości, a w tle autor malował surowy, zimowy pejzaż. Było w tych opowiadaniach dużo pokoju i bezpieczeństwa. Z drugiej strony, Puszkin nie rozpieszczał dzieci i wprowadzał ich w świat dorosłych, ale za pomocą symboli, łagodnie. Po wielu latach odkryłem, że w taki sam sposób Jezus uczył swoje „dzieci”, podając im pokarm pod postacią krótkich zmyślonych opowiadań, z wykorzystaniem obrazów przyrody, gospodarzy, królów, najemników, czasami nawet owce sprawiały wrażenie istot rozumnych, chociaż nic nie mówiły.
Słuchanie takich opowiadań odległych w czasie i w przestrzeni pozostało moim hobby aż do dziś. Rozpoznawanie sensów pod warstwą innego języka i symboli stanowi teraz krąg moich naukowych zainteresowań. W mojej pracy badam starożytną sztukę przekładu (łac. ars interpretandi), a w konsekwencji mechanizmy komunikacji międzyosobowej i międzykulturowej. Pisma mistyków karmelitańskich to teren niezwykle urodzajny dla prowadzenia takich wykopalisk i odnajdywania nowych skarbów. Dzieli nas od nich bariera języka, kultury i czasu, który zmienia nie tylko ubiory i smaki, ale i znaczenia słów.

O WYKŁADZIE

Greccy ojcowie o modlitwie wewnętrznej czyli twierdza wewnętrzna na górze Synaj

Filokalia to antologia greckich i bizantyjskich pisarzy chrześcijańskich, którzy swoje życie dedykowali Bogu i modlitwie. To wypis najpiękniejszych i przemawiających do serca tekstów, które powstały na przestrzeni wieków (IV-XV). Doświadczenie Boga, który zamieszkuje wnętrze człowieka jest wspólne dla wszystkich tradycji chrześcijańskich. Drogi do tego wnętrza, na dno serca, do ostatnich mieszkań twierdzy nie zmieniają się od wieków, chociaż nazywane są przez wierzących chrześcijan różnymi językami i przedstawiane za pomocą różnych obrazów, w zależności od kultury i czasu.

Zaproszenie na kurs